Skip to main content

ODZIEŻ PIT BULL WEST COAST I PAKIETY TRENINGÓW JUŻ NA SWD SHOP!SPRAWDŹ

"Co w barku piszczy" -
Kącik fizjoterapeuty #2

Autor: Krzysztof Żaba
Wszystkie posty autora

Kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy na naszym blogu publikację materiałów video poświęconych urazom w sportach walki. Przygotowanie całej serii zajęło trochę czasu, ale na szczęście się doczekaliśmy i dzisiaj przedstawiamy Wam drugi odcinek, a kolejne będą się pojawiały regularnie co kilka tygodni. W swoim "Kąciku fizjoterapeuty", Krzysztof Żaba postanowił na początku zająć się tematyką wszelkich trzasków i chrupnięć w naszym ciele. Rozpoczynamy od stawu barkowego!

Urazy stawu barkowego zdarzają się dość często i dotyczą nie tylko sportowców. Staw ten cechuje duży zakres ruchów, które wspomagają więzadła, torebka stawowa, obrąbek stawowy oraz mięśnie. Z racji na wspomniany wyżej duży zakres ruchu, staw ten musi posiadać bardzo dobrą kontrolę motoryczną mięśni, które na niego wpływają. Do urazu często dochodzi gdy, któryś z mięśni przestaje działać prawidłowo na skutek urazu, przeciążenia lub poprzez osłabienie np. z powodu błędu treningowego.

Uszkodzenia stożka rotatorów

Wśród licznych problemów dotyczących stawu ramiennego stosunkowo często pojawiają się problemy dotyczące stożka rotatorów. Stożek rotatorów to grupa czterech mięśni: mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego oraz obłego mniejszego. Są to mięśnie opasujące głowę kości ramiennej. 

Do uszkodzeń stożka rotatorów w wyniku urazu dochodzi najczęściej w grupie osób młodych, aktywnych sportowo, natomiast u osób starszych przyczyną jest z reguły powolny proces degeneracyjny prowadzący do zużywania się mięśni, więzadeł stawu.

W obrębie obręczy barkowej - poza mięśniami stożka rotatorów - znajdują się również inne mięśnie, które mogą mieć udział w problemach stawu barkowego. Do tych mięśni możemy zaliczyć: mięśnie pochyłe, mostkowo-obojczykowo-sutkowe, piersiowe większe i mniejsze, dwugłowy oraz trójgłowy ramienia, kruczo-ramienny, obły większy, równoległoboczne, dźwigacz łopatki i mięsień czworoboczny. 

Główne symptomy uszkodzenia mięśni barku: 

– ból,
– osłabienie siły mięśniowej,
– ograniczenie ruchu,
– blokowanie,
– uczucie niestabilności.

Objawy zwykle nasilają się w trakcie wykonywania niektórych czynności np. sięganie do tyłu, podnoszenie się na drążku, wyciskanie sztangi w różnych kątach, czy po prostu unoszenie rąk nad głowę.

Leczenie i rehabilitacja

Prawidłowo poprowadzona fizjoterapia przyczyni się do poprawy mobilności i kontroli motorycznej mięśni stawu barkowego . Jeśli te sposoby leczenia nie przynoszą w dłuższym okresie żadnej poprawy, zalecana jest interwencja chirurgiczna. W tym wypadku jest to najczęściej zabieg artroskopii.

Zapowiedź całego cyklu znajdziecie TUTAJ.