Skip to main content

ODZIEŻ PIT BULL WEST COAST I PAKIETY TRENINGÓW JUŻ NA SWD SHOP!SPRAWDŹ

Kącik "Miodożera" -
coś na dobry początek

Autor: Marcin Zając
Wszystkie posty autora

Siemka! Chciałbym swoim pisaniem przybliżyć Wam trochę tematy żywienia. Będziemy obracać się wśród różnych jego aspektów, poznawać i starać zrozumieć (nie obiecuję, że nie zawędrujemy też w rejony wiedzy na temat treningów ;)) Dziś zaczniemy jednak od początku czyli od wyjaśnienia sobie paru terminów, żeby wszystkim nam było potem lżej i łatwiej.

DIETA - Większość osób słysząc hasło "jestem na diecie" od razu myśli, że ten ktoś się odchudza. Prawda jest jednak taka, że KAŻDY Z NAS JEST NA DIECIE, bo dieta to nic innego jak po prostu nasz sposób odżywiania. A je przecież każdy z nas. Nasze nawyki żywieniowe, czyli to ile, co, gdzie, kiedy i jak jemy – to jest właśnie dieta. Nie utożsamiajcie zatem tego terminu z odchudzaniem, ale z nawykami żywieniowymi.

Kolejnym hasłem z którym chcę was zapoznać jest ENERGETYKA DIETY, czyli jej wartość kaloryczna. Najprościej mówiąc chodzi o to ile nasze jedzenie daje nam energii w ciągu dnia. Bez wielkiego kombinowania możemy tutaj wyróżnić trzy warianty:

  1. Jemy tyle ile potrzebujemy i z waga się nic nie dzieje

  2. Jemy mniej niż potrzebujemy i waga spada (dieta redukcyjna, odchudzanie)

  3. Jemy więcej niż potrzebujemy i waga rośnie (budowanie masy)

Tych prawd nijak nie ominiemy. Oczywiście są przeróżne aspekty, które mogą na te procesy w różny sposób wpływać (nasz stan zdrowotny, hormonalny, historia żywienia, czynniki takie jak stres etc.) niemniej sama zasada zależności pomiędzy ilością dostarczanej energii (kalorii), a wagą ciała jest faktem z którym nie da się dyskutować.

Następne zagadnienie to SYSTEMY ŻYWIENIOWE czyli te popularnie funkcjonujące w codziennym języku „diety”: paleo, samuraj, keto, low carb, wegetariańska, wegańska, kapuściana, pasztetowa czy pięciu przemian. Która jest dobra? Która zdrowa? A która smaczna? Która jest ta najlepsza?

To jaki system żywieniowy wybierzesz zależy tylko od Ciebie, od Twoich preferencji, smaków, stylu życia i poglądów. Twoja dieta powinna być sposobem żywienia dostosowanym do Ciebie i Twoich oczekiwań. Oczywiście, musisz ją mądrze zbudować biorąc pod uwagę swoje cele, aktywność treningową, stan zdrowia, rozumiejąc jej wpływ na działanie organizmu. Jedzenie samych ciastek na pewno nikomu nie wyjdzie na dobre. Twoja dieta jednak nie może być dla Ciebie horrorem, przymusem czy kłopotem. To co jesz powinno zawsze być dla ciebie wsparciem, a nie obciążeniem.

Jak zatem widzisz tematy żywienia to rzecz, która dotyczy każdego z nas – bez względu na to czy jesteś gruby, chudy, zdrowy czy chory. Nasza dieta to pierwsza, podstawowa rzecz, za pomocą której możemy samodzielnie zmieniać nasze życie: na gorsze lub na lepsze. Mam nadzieję, że moje pisanie pomoże Wam dokonywać tych zmian świadomie.

Piona i do następnego!

Miodożer