Skip to main content

ODZIEŻ PIT BULL WEST COAST I PAKIETY TRENINGÓW JUŻ NA SWD SHOP!SPRAWDŹ

"Nauka nigdy się nie kończy" -
Joakim Engberg przed wizytą w SWD

Autor: Kamil Zawarski
Wszystkie posty autora

Kolejna wizyta trenera Joakima Engberga w Krakowie rozpocznie się już za tydzień i potrwa jeszcze dłużej niż poprzednio. W tym czasie poprowadzi on treningi dla klubowiczów, zamknięte szkolenia dla kadry trenerskiej SWD oraz otwarte specjalistyczne seminarium dla zawodników i trenerów MMA z całej Polski. Zapraszamy do lektury krótkiej rozmowy z Joakimem, która przybliży Wam jego podejście do MMA. 

Czym dla Ciebie jest MMA? Co najbardziej Cię w tym sporcie fascynuje?

Znaczenie MMA zmieniało się u mnie w zależości od tego, co działo się aktualnie w moim życiu. Kiedy byłem młody chodziło tylko o walkę i bycie najlepszym. Teraz to bardziej styl życia. Coś co czyni mnie szczęśliwym i zdrowym, pozwala rozwijać się jako człowiek i mieć pozytywny wpływ na życie innych ludzi. Z czasem studiowanie sportów walki stało się dla mnie czymś większym i ważniejszym niż same występy na arenie.

 

Wywodzisz się z innej dyscypliny, czy od razu trenowałeś MMA? Uważasz, że ma to jakieś znaczenie?

Czy trzeba rozpocząć od pingponga, by zostać tenisistą? Albo trenować bieganie, żeby zostać piłkarzem? Piłkarze od początku trenują grę w piłkę, prawda? W MMA, przez to, że jest ciągle młodym sportem, funkcjonuje jeszcze tego typu myślenie, że trzeba mieć bazę w innej dyscyplinie. Według mnie zasady dyktują taktykę i sposób trenowania - jeśli chcesz zostać zawodnikiem MMA, to trenujesz MMA. Nie mówię, że baza w innym sporcie nie ma znaczenia albo, że nie warto trenować osobno innych sportów walki, ale w kotekście występów w MMA powinny być one podporządkowowane głównej dyscyplinie. Inna sprawa, gdy nie ma w Twojej okolicy klubów MMA. Ja zaczynałem od BJJ w czasach, gdy o MMA jeszcze nikt nie słyszał.  

 

Jak zostałeś trenerem i dlaczego?

Jestem z pierwszego pokolenia zawodników MMA w Europie. Tak naprawdę nie mieliśmy wyboru. Nie było trenerów MMA i w pewnym momencie po prostu musiałem przejąć tę rolę. Było mi łatwiej, ponieważ pochodzę z rodziny, gdzie od ośmiu pokoleń jesteśmy nauczycielami. Bycie nauczycielem to dla mnie coś naturalnego i po prostu to kocham. To chyba główny powód, by to robić. Radość i pasja. 

 

Jak oceniasz ewolucję MMA na przestrzeni lat?

Wszystko idzie w dobrą stronę, ale dalej uważam, że to po prostu kolejny etap rozwoju i wiele jeszcze przed nami. Nauka nigdy się nie kończy. Myślę, że jeszcze wiele się zmieni jeśli chodzi o metody treningowe i samo myślenie o MMA. Mam też nadzieję, że finansowo wszystko się mocniej rozwinie, bo dzięki temu będziemy oglądać lepszych sportowców, którzy pełniej mogą poświęcić się studiowaniu mieszanych sztuk walki.

 

Będziesz prowadził seminarium na temat taktyki w walkach MMA. Dlaczego ten aspekt walki uważasz za tak istotny?

Bardzo się ucieszyłem, gdy zaproponowałeś mi, żeby przeprowadzić seminarium związane właśnie z tą tematyką! Moim zdaniem to ciągle najbardziej niedoceniany obszar sportów walki. Jest to też taki aspekt, w którym można zaobserwować duży progres w stosunkowo krótkim czasie. I tak jak na wojnie - armia z lepszą taktyką może czasem pokonać większą i silniejszą armię. Naprawdę nie mogę się doczekać rozwijania tych zagadnień razem z Wami i dzięki temu podnoszenia poziomu samej dyscypliny. Polskie MMA to duża siła na świecie. Cieszę się, że poprzez naszą współpracę, mogę w jakiś sposób to wszystko obserwować i w tym uczestniczyć.  

Tygodniowy pobyt Joakima Enberga w Szkole Walki Drwala rozpocznie się już 30 września i potrwa do 7 października. W tym czasie cała kadra naszych trenerów i zawodników będzie rozwijała swoją wiedzę i umiejętności podczas codziennych zamkniętych treningów. Natomiast wieczorami Joakim będzie odwiedzał wszystkie nasze strefy, by prowadzić tam zajęcia z klubowiczami. Poniżej lista zajęć, podczas których będziecie mogli z nim trenować:

1 października - SWD Plaza - 18 MMA i 19 MMA

2 października - SWD Katowice - 17 MMA i 18 Boks

3 października - SWD Bratysławska - 18 BJJ i 19 MMA

 

Seminarium dla trenerów i zawodników z całej Polski, poświęcone taktyce w MMA, odbędzie się w sobotę, 6 października. Więcej o tym wydarzeniu możecie dowiedzieć się tutaj.