Skip to main content

ODZIEŻ PIT BULL WEST COAST I PAKIETY TRENINGÓW JUŻ NA SWD SHOP!SPRAWDŹ

"Trzaski w kolanie" -
Kącik fizjoterapeuty #3

Autor: Krzysztof Żaba
Wszystkie posty autora

W "Kąciku fizjoterapeuty" kontynuujemy serię dotyczącą wszelkich niepokojących trzasków i chrupnięć w naszym ciele. Tematem dzisiejszego odcinka jest staw kolanowy. Zachęcamy do czytania i oglądania!

Łąkotki

W każdym kolanie znajdują się dwie łąkotki – przyśrodkowa i boczna. Pełnią one bardzo wiele ważnych dla kolana funkcji, takich jak przenoszenie obciążeń i stabilizacja mechaniczna.

Uszkodzenia łąkotek

Po przebytym urazie przede wszystkim pojawia się ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana na wysokości szpary stawowej. Nasila się on w czasie wysiłku lub bezpośrednio po nim. Pacjenci często zauważają ograniczenie zakresu ruchomości kolana w postaci deficytu wyprostu lub zgięcia. W takim wypadku mówi się o „zablokowaniu” kolana. W stawie może pojawić się nadmierna ilość płynu, co jest powodem „spuchnięcia” kolana. Dodatkowymi objawami mogą być przeróżne trzaski, przeskakiwania w kolanie, a nawet uczucie jego niestabilności.

Przyczyny

Uszkodzenia łąkotki może zdarzyć się w czasie uprawiania praktycznie każdego sportu. Występuje zazwyczaj w wyniku nagłego prostowania stawu kolanowego, znajdującego się w częściowym zgięciu i rotacji lub też w czasie przeprostu.

Objawy uszkodzenia łąkotki:

 • ból kolana,

 • zablokowanie kolana,

 • trzaski i przeskakiwania,

 • obrzęk,

 • uciekanie kolana.

Problemy stawu rzepkowo-udowego

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim organizmie. W stawie kolanowym wyróżnia się staw udowo-piszczelowy oraz staw rzepkowo-udowy. Rzepka jest ważnym elementem stawu, ponieważ przenosi duże obciążenia dynamiczne oraz zapewnia równomierne rozłożenie sił działających na kość udową. Rzepka ma swój określony tor ruchu podczas zginania i prostowania  kolana. W warunkach fizjologicznych porusza się ona w bruździe między kłykciami kości udowej, czyli po bloczku kości udowej. Jednymi z najczęstszych zespołów dysfunkcji stawu rzepkowo-udowego jest boczne przyparcie rzepki.

Boczne przyparcie rzepki

O bocznym przyparciu rzepki mówi się, gdy dochodzi do wzmożonego nacisku bocznej powierzchni stawowej rzepki na kłykieć boczny kości udowej. W czasie ruchu rzepka przesuwa się nadmiernie w stronę boczną. Rzepka przypierana jest do boku ze względu na nierównowagę działających na nią mięśni, co powoduje, że porusza się w sposób nieprawidłowy. Przyczynia się to do uszkodzenia chrząstki stawowej. Do zespołu bocznego przyparcia rzepki dochodzi najczęściej u osób aktywnych fizycznie, np. u biegaczy.

Głównymi przyczynami występowania zespołu bocznego przyparcia rzepki jest m.in:

 • osłabienie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda,

 • nadmierne napięcie głowy bocznej mięśnia czworogłowego uda,

 • osłabienie mięśni rotujących udo zewnętrznie, tzn. mięśni pośladkowych,

 • nadmierne napięcie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej wraz z pasmem biodrowo-piszczelowym, który oddaje pęczki do troczka bocznego rzepki,

Boczne przyparcie rzepki – objawy:

 • ból kolana w jego przednim przedziale;

 • ból w kolanie może być on trudny do zlokalizowania;

 • pojawia się sztywność w stawie kolanowym;

 • ból z przodu kolana pojawia się podczas długiego czasu spędzonego w pozycji siedzącej, podczas chodzenia po schodach czy kucania.

Zespół ten z powodzeniem można wyleczyć rehabilitacją.

 

Poprzedni wpis z tego cyklu znadziecie TUTAJ